Wybór Szkoły

diplomaJeśli przebywacie na terenie Stanów Zjednoczonych w Polsce lub w innym zakątku świata uzyskacie od nas informacje dotyczące kierunku studiów, czesnego, stypendium oraz wszystkich wymagań, jakie obowiązują na amerykańskich Uniwersytetach, Community Colleges oraz Szkołach Języka Angielskiego.

Pomożemy Ci wybrać zawód i kierunek studiów na który powinieneś się udać lub jaką szkołę ukończyć, aby później pracować w wymarzonym przez siebie zawodzie. Dotyczy to osób, które nie wiedzą jaką ścieżkę zawodową obrać w swoim życiu oraz osób chcących się przekwalifikować i zmienić zawód aby odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Naukę w Stanach Zjednoczonych może podjąć praktycznie każdy. Ale trzeba tu rozróżnić dwie grupy osób. Pierwsza grupa to osoby z zalegalizowanym pobytem tzn. posiadające zieloną kartę lub obywatelstwo amerykańskie. Osoby te mogą ubiegać się o różnego rodzaju stypendia rządowe. Drugą grupę stanowią osoby studiujące na wizie studenckiej, o którą ubiegają się w Ambasadzie/Konsulacie Amerykańskim w Polsce lub w kraju w którym obecnie mieszkają. Osoby przebywające na wizie studenckiej mogą ubiegać się o wewnętrzne szkolne stypendia.

Struktura systemu edukacji w Stanach Zjednoczonych znacznie różni się od tego, który obowiązuje w Polsce. Naukę tutaj rozpoczynamy w wieku 6 lat uczęszczając do Primary School – dzieci uczą się tutaj przez kolejne sześć lat. Następny etap to Middle School, gdzie nauka trwa około dwóch lat. Kolejne cztery lata to High School – czyli polskie Liceum Ogólnokształcące. Odpowiednikiem polskiej matury jest tutaj zdanie egzaminu SAT bądź ACT. Są to testy sprawdzające umiejętność logicznego rozumowania oraz testy z matematyki i języka angielskiego. Po ukończeniu High School edukację możemy kontynuować w Community College lub na Uniwersytecie. Można studiować zarówno na uczelniach prywatnych jak i państwowych. Ogromnym powodzeniem cieszą się rankingi szkół, które konkurują ze sobą oferując najciekawsze programy uczelni, warunki finansowe, koszty związane z nauką itd. Ważny jest tu również prestiż, tradycja i wielokulturowość danej uczelni, gdyż Ameryka to zlepek różnych nacji, kultur, religii i orientacji.

bigstock-group-of-multiracial-graduates-31709072Po ukończeniu Community College otrzymujemy tytuł Associate. Szkołę tę możemy porównać do dwuletniej szkoły pomaturalnej w Polsce. Przewagą jej jest możliwość przeniesienia zaliczonych przedmiotów na Uniwersytet jeśli oczywiście chcemy kontynuować naszą edukację. Wiele osób po ukończeniu High School decyduje się właśnie na tę szkołę z uwagi na korzystniejsze warunki finansowe. Uczniowie pragnący kroczyć „ścieżką akademicką” decydują się na czteroletnią naukę na Uniwersytecie (Undergraduate) i otrzymują wtedy tytuł Bachelor. Zdecydowana większość osób już wtedy rozpoczyna swoją karierę zawodową. Jednak po jakimś czasie, kiedy ich ambicje nie zostają zaspokojone decydują się na 2 letnie studia Graduate, po ukończeniu których otrzymują tytuł Master. Nobilitują one również do uzyskania wykształcenia zawodowego np. prawnik, lekarz, stomatolog, weterynarz, farmaceuta, biznesman (MBA). Studia te możemy dopiero rozpocząć na poziomie Graduate. Jeśli chcemy kontynuować karierę naukową po ukończeniu Master udajemy się na Studia Doktoranckie czyli Phd. Trwają one od 3 do 5 lat, zależy to od wybranego przez nas kierunku. Doktoranci często otrzymują pomoc finansową od swojej uczelni, pracują też jako asystenci na interesujących ich wydziałach.

Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości co do wybrou szkoły, kierunku studiów bądź zawodu to prosimy o kontakt. Do każdej osoby podchodzimy indywidualnie i profesjonalnie udzielając jej wszechstronnych odpowiedzi na każde zadane pytanie. Posiadamy aktualny ranking wszystkich szkół na terenie Stanów Zjednoczonych, który umożliwia wybór tej najlepszej, zapewne będzie ona spełniała Wasze oczekiwania.

Zapraszamy !