Ewaluacja Przedmiotów

ewaluacjaWiele osób nie wie o możliwości transferowania zaliczonych przedmiotów z polskich szkół do Uniwersytetu lub Collegu na terenie Stanów Zjednoczonych. Często przyjeżdżając do Ameryki popełniają błąd i pomimo przerwanych, bądż zaliczonych studiów z Polski, rozpoczynają naukę od początku, tracąc w ten sposób czas i pieniądze. Osoby takie, przeprowadzając ewaluację przedmiotów, mają możliwość dokończenia w USA rozpoczętego kierunku studiów lub mogą przepisać część przedmiotów na poczet nowego kierunku studiów czy zawodu. Nie ma znaczenia czy studiowaliśmy w Polsce w systemie wieczorowym, zaocznym czy dziennym. Również nie ma znaczenia, czy była to szkoła państwowa, prywatna oraz jak dawno ją ukończyliśmy.

Możliwość transferowania przedmiotów między szkołami wynika z innego systemu edukacji w USA niż tego, który jest w Polsce. W Polsce obecnie obowiązują punkty ECTS, ale niestety nie są one odpowiednikiem godzin kredytowych tzw. credit hours w USA. Godzina kredytowa to ilość punktów, jakie otrzymujemy za zaliczenie danego przedmiotu. Aby ukończyć Community College, powinniśmy uzyskać około 60 godzin kredytowych. W przypadku studiów Undergraduate (otrzymujemy tytuł Bachelor) stanowi to 120 godzin kredytowych. Jeśli chcemy uzyskać tytuł Master, powinniśmy zdobyć kolejne 30 punktów kredytowych.

univ-squareAtutem szkolnictwa wyższego w USA jest możliwość wyboru rozkładu zajęć. Na zajęcia możemy uczęszczać zarówno rano, po południu jak i wieczorem. Nauka również może odbywać się w weekendy. Od nas także zależy, jak często chodzimy na zajęcia i w jakiej kolejności wybieramy interesujące nas przedmioty.
Właśnie ten system godzin kredytowych pozwala nam na transferowanie przedmiotów między szkołami. W Polsce studia zalicza się przez kilka lat, tutaj godzinami kredytowymi. A w jakim czasie to zrobimy to tak naprawdę zależy tylko od nas.

Tak więc nie zapominajcie o swoich indeksach i suplementach, które pozwolą Wam na transferowanie przedmiotów między szkołami polskimi a amerykańskim Uniwersytetem czy Collegem. Ewaluacja Waszych przedmiotów z Polski może zaoszczędzić kilka a nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów oraz Wasz bardzo cenny czas.